Akne

Akne vulgaris akne sivilcesine neden olan bir grup cilt rahatsızlığı terimidir. Akne tipik olarak iki ana tipte kategorize edilir: Non-inflamatuar ve İnflamatuar akne. Akne ayrıca hafif, orta veya şiddetli akne olarak da tanımlanır.

 

Akne türleri nelerdir?

 

Akne vulgarisin şiddeti, uygun bir tedavi yönteminin belirlenmesine yardımcı olmak için hafif, orta veya şiddetli olarak sınıflandırılabilir. Hafif akne tıkanmış deri foliküllerinin varlığı ile tanımlanır. Yüz derisinde nadiren inflamatuar lezyonlar oluşturur. Orta şiddette akne, hafif sivilce vakalarına kıyasla yüzde daha fazla sayıda inflamatuar papül ve püstül oluştuğunda meydana gelir. Nodüller ciltte belirdiğinde ve yüz lezyonları oluşturduğunda, şiddetli akne olarak adlandırılır. (Nodüller, cildin altında yatan ağrılı “yumru” dur)

 

Akne Belirtileri & İzleri

 

Aknenin tipik özellikleri arasında genellikle yara izi ile sonuçlanan nodüller (büyük papüller), papüller, komedonlar, püstüller vardır. Sivilce görüntüsü cilt rengine göre değişir. Akne psikolojik ve sosyal sorunlara da yol açabilir.

 

Akne Nedenleri

 

1.)  Aşırı yağ üretimi ve ölü cilt hücreleri gibi şeylerin neden olduğu tıkanmış gözenekler. Sebum, cilt yüzeyinin altına sıkışan ve gözenekleri tıkayan saç foliküllerine salgılanan yağ türüdür.

2.)  Bakteri

3.) Hormon dalgalanmaları veya dengesizlikleri. Örneğin, androjen hormonları arttığında yağ üretimi artar. Bu genellikle akneden muzdarip gençler ve genç yetişkinlerde, özellikle PMS geçiren kadınlar, düzensiz dönemler, hamilelik, erken menopoz ve poli kistik over sendrom (PCOS) gibi diğer hormonal durumlarda olur.

4.)  Yüksek miktarda stres ve depresyon ve anksiyete gibi psikiyatrik bozukluklar ile ilgili problemler.

5.)  Kortikosteroidler, androjenler, doğum kontrol hapları dahil olmak üzere bazı ilaçların kullanımı.

6.)  Uyku eksikliği

7.)  Çene, alın ve sırtta akneye yol açabilen spor ekipmanları ve sırt çantaları gibi cilde sürtünen ve tahriş eden ekipmanlar.

8.)  Genetik eğilim

9.)  Sigara ve diğer iltihaplanma nedenleri.

 

Dermatolojik Araştırma Arşivi'nde yayınlanan bir inceleme, uyku yoksunluğunun, stresin ve “modern yaşamın” diğer yönlerinin yetişkin kadınlardaki akne ile bağlantısının olduğuna dair kanıtlar buldu. Araştırmacılar “modern yaşamın” kentsel gürültü, sosyaekonomik baskı ve ışık uyaranları da dahil olmak üzere birçok baskıyı sunduğunu işaret ediyor. Kadınlar günlük işler sırasında özellikle stresden etkilenirler. Kadınların ayrıca depresyon ve anksiyete gibi psikiyatrik bozuklukları geliştirme riski daha yüksektir ve bu problemle ilişkili uyku problemleri varsa hormonal sekresyon ve bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri gibi bazı sağlık sorunları ortaya çıkar. (Arch Dermatol Res. 2014 Oct;306(8):683-8)

 

Akne için evde tedavi yöntemleri

 

1.)  Nazikçe temizleyin

İnatçı sivilcelerden, siyah noktalardan ve beyaz başlardan kurtulmak, cildin iyice ama nazikçe temizlenmesiyle başlar.

2.)  Cilt için tonlama ve pH dengesi

Tonlama, doğru cilt bakımında önemli bir adımdır. Temizlendikten sonra kalıntıları temizlemeye yardımcı olur ve cildin doğal pH seviyesini geri kazandırmaya yardımcı olur. Akşam ve sabah toneri olarak saf elma sirkesi (anne kültürüyle) kullanabilirsiniz. Elma sirkesi, potasyum, magnezyum, asetik asit ve cilt üzerinde bakterileri öldüren çeşitli enzimlerle doludur.

 

3.)  Şifalı maskeler kullanın

Cildinizi nemlendirmek ve iyileştirmek için, haftada birkaç kez maske sürmeyi deneyin. Yoğurt, bal, tarçın, uçucu yağlar ve diğer maddeler cildi nemlendirmeye ve akne ile ilgili genel nedenlerle savaşmaya yardımcı olan rahatlatıcı maskeler oluşturmak için kullanılabilir.

4.)  Nemlendirme

Popüler inancın aksine, akneye yatkın cildin nemlendirilmesi gerekir.

 

5.)  Çok fazla güneşe maruz kalmaktan kaçının

Akne eğilimli ciltler için, güneşe maruz kalmaya karşı korunmak önemlidir. Ultraviyole ışınlar, pigment üreten hücreleri uyarır ve sivilce izi riskini artırır.

6.)  Takviye almak

Unutmayın, sivilce ile mücadele hem harici tedaviyi hem de bir iç tedaviyi gerektirir. Cilt bakımınız için gıda takviyelerimiz :

 

Plantus DTX

 

 

İÇERİK BİLGİSİ

 

 1. Sivertiya (Swertia chirata)
 2. Kırmızı Yonca (Trifolium Pratense)
 3. Sinameki Yaprağı (Cassia Acutifolia)
 4. Şahtere (Fumaria Officinalis)
 5. Kara Halile (Terminalia Sp.)
 6. Hamamelis (Hamamelis Virginiana)
 7. Karabiber (Piper Nigrum)
 8. Yoğurtotu (Galium Aparine)
 9. Ceduvar (Curcuma Zedoaria)
 10. Güvey Otu (Origanum Vulgare)
 11. Dulavraotu (Arctium Majus)
 12. Zerdeçal (Curcuma Lorge)
 13. Darifülfül (Piper Longum)
 14. Kırmızı Sandal Ağacı (Pterocarpus Santalinus)

KULLANIM ŞEKLİ

 

Günde 2 defa 1’er kapsül yemeklerden sonra kullanılması tavsiye edilir.

 

UYARI

 

Plantus DTX ilaç değildir. Gıda takviyesidir. Tavsiye edilen günlük dozu aşmayınız. Yeterli ve dengeli beslenme ile tüketilmelidir. Tek başına bütün besin ihtiyaçlarınızı karşılamaz. Takviye edici gıdalar normal gıda yerini tutmaz. Hastalık ilaç kullanımı, gebelik ve emzirme durumu sırasında lütfen doktorunuza danışınız.

 

Plantus LVR

 

 

İÇERİK BİLGİSİ

 

 1. Deve Dikeni (Silybum Marianum)
 2. Civan Perçemi (Achillea Millefolium)
 3. Pelin Otu (Artemisia Absinthium)
 4. Hindiba (Cichorium intybus)
 5. Sinameki (Cassia angustifolia)
 6. Alfa Alfa (Medicago Sativa)
 7. Sinameki yaprağı (Cassia acutifolia)
 8. Levistikum (Levisticum Officinale)
 9. Sizandra (Schisandra Chinensis)
 10. Zencefil (Zingiber Officinale)

KULLANIM ŞEKLİ

 

Günde 2 defa 1’er kapsül yemeklerden sonra kullanılması tavsiye edilir.

 

UYARI

 

Plantus LVR ilaç değildir. Gıda takviyesidir. Tavsiye edilen günlük dozu aşmayınız. Yeterli ve dengeli beslenme ile tüketilmelidir. Tek başına bütün besin ihtiyaçlarınızı karşılamaz. Takviye edici gıdalar normal gıda yerini tutmaz. Hastalık ilaç kullanımı, gebelik ve emzirme durumu sırasında lütfen doktorunuza danışınız.

 

Ayrıca cildi tahriş edebilecek veya daha kötü yapabilecek hataları önlemek çok önemlidir:

1.)  Sert kimyasallar ve temizleyiciler ile temizlik

2.)  Cildin sadece topikal bakımına inanmak akne ile savaşmak için gereklidir

3.)  Cilde yeni bakıma alışması için şans vermemek

4.)  Cildin düzgün nemlenmemesi

 

Plantus RELAX

İÇERİK BİLGİSİ

 

 1. St. John's Wort (Hyperium perforatum)

KULLANIM ŞEKLİ

 

Günde 2 defa yemeklerden sonra kullanılması tavsiye edilir.

 

UYARI

 

Plantus Relax ilaç değildir. Gıda takviyesidir. Tavsiye edilen günlük dozu aşmayınız. Yeterli ve dengeli beslenme ile tüketilmelidir. Tek başına bütün besin ihtiyaçlarınızı karşılamaz. Takviye edici gıdalar normal gıda yerini tutmaz. Hastalık ilaç kullanımı, gebelik ve emzirme durumu sırasında lütfen doktorunuza danışınız.

 

Referanslar

1. Vary, JC, Jr. (November 2015). "Selected Disorders of Skin Appendages — Acne, Alopecia, Hyperhidrosis".

2. Bhate, K; Williams, HC (March 2013). "Epidemiology of acne vulgaris". The British Journal of Dermatology (Review). 168 (3): 474–85.

3. Vallerand, I.A.; Lewinson, R.T.; Farris, M.S.; Sibley, C.D.; Ramien, M.L.; Bulloch, A.G.M.; Patten, S.B. (2018-01-01). "Efficacy and adverse events of oral isotretinoin for acne: a systematic review". British Journal of Dermatology. 178 (1): 76–85.

4. Medscae-Acne